top of page

Przejdź do technik relaksacyjnych>

W artykule “Znajdź swoje mocne strony…, czyli co może pomóc Ci w kryzysie” zamieściłem bogatą, choć pewnie niepełną listę naszych umiejętności oraz rzeczy dostępnych w naszym otoczeniu, które mogą okazać się pomocne w panowaniu nad silnymi emocjami oraz w radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami. Teraz czas na praktykę. Chcę Ci pokazać elementy relaksacji, medytacji oraz pracy z ciałem — technik, które wykorzystuję w pracy terapeutycznej. Niektóre z nich sprawdzają się u osób, które mają ataki paniki, zmagają się z lękiem lub z natrętnymi wspomnieniami z przeszłości. Inne pozwalają poznać lepiej swoje ciało oraz dać chwilę oddechu w naszym życiu w pośpiechu. Poniżej znajdziesz filmy lub nagrania audio z moimi instrukcjami. Zapraszam Cię do wspólnych ćwiczeń. Możesz też przejrzeć pokrewne artykuły >

WAŻNE!!!: Przed rozpoczęciem podejmij właściwe przygotowania. Musisz wiedzieć, że przedstawione przeze mnie ćwiczenia mogą dać inny efekt u różnych osób. Aby się zabezpieczyć, kieruj się tymi zasadami:


1. Przyjmij postawę ciekawego dziecka.

Żeby najwięcej skorzystać z proponowanych poniżej ćwiczeń, spróbuj wywołać w sobie ciekawość dziecka, które wyraża zachwyt, kiedy widzi coś po raz pierwszy. Zwyczajne rzeczy np. drzewo lub kamień mogą wzbudzić w nim ogromne zaciekawienie. Spróbuj wyłączyć na czas ćwiczenia swojego wewnętrznego krytyka, który chciałby powiedzieć “to jest głupie”, “to nie ma sensu” itp.

2. Ćwicz w towarzystwie.

Zaproś kogoś bliskiego (członka rodziny, przyjaciela, partnerkę/a itd.) szczególnie wtedy, gdy pierwszy raz wykonujesz dane ćwiczenia. Przećwiczcie je razem i porozmawiajcie o swoich wrażeniach.

3. Zadbaj o swoją wygodę.

Pamiętaj, że chodzi o to, żeby czuć się komfortowo w czasie wykonywania ćwiczeń. Znajdź dla siebie intymną i spokojną przestrzeń oraz wygodną pozycję ciała. Jeśli trzeba, zadbaj też o inne warunki np. odpowiednie nagłośnienie. Ja lubię wykonywać takie ćwiczenia ze słuchawkami.

4. Przerwij ćwiczenie jeśli źle się poczujesz.

Skupianie się ciele może uruchomić zapisaną w nim pamięć o wydarzeniach traumatycznych. Jeśli przeżyłaś/eś traumę to zachowaj ostrożność. Jeśli w trakcie ćwiczenia pojawi się dyskomfort i będzie się utrzymywał, przerwij je i zrób coś, co pomoże Ci poczuć się bezpiecznie. Zaufaj swoim sprawdzonym sposobom.

5. Oceń efekty po kilku dniach.

Nie zrażaj się, jeśli nie zauważysz żadnego pozytywnego rezultatu lub, gdy będzie on chwilowy. To normalne, gdy wykonujesz ćwiczenie pierwszy raz. Skuteczność tych technik zależy w dużej mierze od ich regularnego praktykowania. Wystarczy poświęcić 5-10 minut dziennie na jedno ćwiczenie przez tydzień, żeby skutki były bardziej namacalne.

Bezpieczne miejsce

 

Rodzaj techniki:

relaksacja poprzez wizualizację

 

Przykłady zastosowania:

stany lękowe o umiarkowanym nasileniu, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa

 

Cel:

regulacja emocji

 

Ważne uwagi:

Zadaj sobie pytanie, czy w Twoim życiu były chwile, kiedy czułaś/eś się bezpiecznie. Jeśli nie było takich chwil, to ćwiczenie może nie przynieść relaksacyjnego rezultatu. Rzadko wywołuje skutki niepożądane.

Bezpieczne miejsce - Robert Bezdziecki
00:00 / 00:00

Uziemianie/gruntowanie

Rodzaj techniki:

praca z ciałem z elementami medytacji uważności

 

Przykłady zastosowania:

natrętne wspomnienia z przeszłości, napady paniki, uspokojenie natłoku myśli, wzmocnienie kontaktu ze swoim ciałem

 

Cel:

regulacja emocji poprzez uzyskanie właściwego oparcia w ciele i w podłożu

 

Ważne uwagi:

Osoby, które wykonują pierwsze kroki w poznawaniu swojego ciała mogą być zaskoczone nadmiarem lub niewielką liczbą doznań w trakcie ćwiczenia. Czasem wywołuje to uczucie neutralne, a czasem wywołuje dyskomfort.

Progresywna relaksacja mięśni

Rodzaj techniki:

praca z ciałem

 

Przykłady zastosowania:

umiarkowane stany lękowe, zmęczenie

 

Cel:

redukcja napięcia mięśni

 

Ważne uwagi:

Jak każde ćwiczenie polegające na skupianiu się na ciele może spowodować dyskomfort.

Progresywna relaksacja mięśni - Robert Bezdziecki
00:00 / 00:00

Magiczne ciało

Rodzaj techniki:

ćwiczenie z elementami medytacji uważności

 

Przykłady zastosowania:

w chwilach zmęczenia oraz zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy łagodności

 

Cel:

dbanie o własne ciało

 

Ważne uwagi:

Ćwiczenie może być emocjonalnie trudne dla osób, które nie akceptują swojego ciała.

Magiczne ciało - Robert Bezdziecki
00:00 / 00:00
Skróty
bezpieczne
uziemianie
progresywna
magiczne
pokrewne

Co chcesz teraz zrobić?

bottom of page