top of page
Psycholog i terapia traumy w Ełku

Zapisz się na mój newsletter i odbieraj wiadomości o nowych wpisach na blogu 

Odcinek 1 - Lęk - rozmowa z Wojtkiem Kopytek

14.01.2019

Robert Bezdziecki i Wojciech Kopytek rozmawiają o lęku i terapii trumy

Podsumowanie odcinka

Mój pierwszy wywiad przeprowadziłem z psychotraumatologiem ze Skierniewic Wojtkiem Kopytek. Rozmawialiśmy o problemach, z którymi zmagają się osoby, które przeżyły traumę. Wojtek opowiada o swojej historii, o tym co zmieniła w jego życiu trauma oraz co sprawiło, że postanowił pracować z osobami straumatyzowanymi. W tym odcinku skupiamy się też na lęku i skłonności do unikania rzeczy, które kojarzą się z przykrymi wydarzeniami. 

Notatki do odcinka

1. O Wojtku...

 

Wojtek jest psychologiem, interwentem kryzysowym, psychotraumatologiem i psychoterapeutą w trakcie szkolenia. Specjalizuje się w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej. Pomaga osobom przeżywającym kryzysy życiowe. Prowadzi również terapię dla osób po traumie oraz mających problemy z lękiem, fobiami lub poczuciem niskiej wartości.

 

2. Moment zwrotny w życiu Wojtka, który poprowadził go do pracy z traumą.

 

Wojtek doznał traumy, przez co cierpiał na zaburzenia lękowe. Miał poczucie, że stracił dużo szans na to, żeby być szczęśliwym człowiekiem. Gdy uporał się z problemami emocjonalnymi dzięki terapii, którą przeszedł zdecydował się na zajęcie się psychoterapią.

 

3. Co napędza go do pracy z traumą?

 

Empatia do osób straumatyzowanych oraz świadomość zmiany percepcji świata po traumie to kwestie, które napędzają Wojtka do pracy z jego klientami.

 

4. Motto, którym Wojtek kieruje się w pracy.

 

Nie ma jednej zasady, która jest dla niego najważniejsza. W kontakcie z klientem Wojtek stara się zdobyć jego zaufanie. Wykorzystuje też metody terapeutyczne, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych.

 

5. Co mówią klienci w czasie terapii o swoich problemach z lękiem?

 

Osoby cierpiące z powodu PTSD (zaburzenia po stresie traumatycznym) Używają emocjonalnego języka, aby opisać swoje przeżycia oraz sytuację traumy. Często płaczą podczas rozmowy na ten temat. Wojtek opisuje historię pana, który po wypadku samochodowym unikał wsiadania do samochodu z powodu nadmiernego lęku.

6. Co sprawia, że lęk wywołany traumą uniemożliwia wykonywanie zwyczajnych czynności?

Poczucie zagrożenia utrzymujące się po doświadczeniu traumatycznym zostaje silnie skojarzone z przedmiotami, miejscami, osobami itp. związanymi z tym stresującym wydarzeniem. Ten stan alarmowy nakazuje osobom straumatyzowanym unikać sytuacji przypominających traumę nawet jeśli obiektywnie są one bezpieczne. Przymus unikania staje się uciążliwy bo ogranicza normalne funkcjonowanie. U niektórych osób pojawiają się też natrętne wspomnienia dotyczące przykrych wydarzeń.

7. W jaki sposób terapia pomaga osobom cierpiącym z powodu lęku?

Wojtek wykorzystuje najczęściej techniki relaksacyjne, wyobrażeniowe i ekspozycyjne. Podając przykład tych ostatnich opowiada o jednej ze swoich sesji terapeutycznych z klientką po wypadku samochodowym. Razem przejechali odcinek drogi, gdzie miał miejsce wypadek. Klientka miała okazję w czasie jazdy opowiedzieć o swoich uczuciach, co pomogło jej odzyskać pewność siebie. Przed wybraniem odpowiedniej metody Wojtek konsultuje to ze swoimi klientami. 

8. Rada Wojtka dla osób zmagających się z traumą.

Wojtek przekonuje, że najlepiej skorzystać z pomocy. Szczególnie mężczyźni w naszej kulturze ulegają przekonaniu, że "sam sobie poradzę", ale osoby, które cierpią na PTSD, a w szczególności te, które zmagają się ze złożonym PTSD (bo wielokrotnie przeżyły różne traumy) często nie są w stanie samodzielnie wyzdrowieć. Wojtek zachęca, aby udać się do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty/psychotraumatologa. Ważna według niego jest dwutorowość leczeniu. Z jednej strony leki (jeśli jest taka potrzeba), a z drugiej psychoterapia. 

9. Książki, które mogą pomóc w zrozumieniu lęku.

"Lęk" autorstwa Antoniego Kępińskiego.

10. Z Wojtkiem można skontaktować się przez:

Robert Bezdziecki psycholog z Ełku mówi o traumie i terapii

Hej! Mam na imię Robert. Pracując jako psycholog i terapeuta z radością patrzę na swoich klientów, którzy odzyskują poczucie bezpieczeństwa i zdolność do kierowania własnym życiem. Chcę podzielić się tym z Tobą. Pokażę Ci, jak leczyć traumę, radzić sobie ze stresem, bronić się przed przemocą oraz dbać o rozwój dzieci i rozwój osobisty. Więcej o mnie...

Psycholog dla dorosłych

Szukasz porady psychologa lub terapii? Mój gabinet znajduje się w Ełku

Jak wspierać osoby w kryzysie? - Poradnik

Dlaczego bliska osoba odrzuca naszą pomoc? Co zrobić, żeby jej pomóc i jak radzić sobie z bezsilnością, gdy nic nie działa?

Tutaj znajdziesz 7 podpowiedzi.

Bezpieczne miejsce (1).png

Bezpieczne miejsce to grupa na Facebook'u, gdzie dyskutujemy z mieszkańcami Ełku, Pisza i Olecka o zdrowiu psychicznym, emocjach, stresie i rozwoju osobistym.

Pobierz za darmo zestaw technik relaksacyjnych

Zapisz się na newsletter, a oprócz informacji o nowych artykułach dostaniesz darmowy zestaw technik relaksacyjnych, które na codzień pomogą Ci się rozluźnić i znaleźć spokój.

  • Facebook Wylecztraume Psycholog Ełk
  • YouTube Wylecztraume Psycholog Ełk
Spodobał Ci się ten wpis ?

Jeśli tak, to zapisz się na mój newsletter, odbieraj wiadomości o kolejnych wpisach na blogu/odcinkach podcastu i odbierz paczkę darmowych technik relaksacyjnych 

bottom of page