top of page
Psycholog i terapia traumy w Ełku

Zapisz się na mój newsletter i odbieraj wiadomości o nowych odcinkach podcastu/wpisach na blogu 

Odcinek 2 - Negatywne myśli - rozmowa z Moniką Faderewską

04.02.2018

Podsumowanie odcinka

Przed Wami drugi odcinek, w którym rozmawiam z Moniką Faderewską z Warszawy. Byliśmy umówieni na omawianie negatywnych myśli powstałych w wyniku traumy, ale spontanicznie rozwinął nam się również temat traum w okresie dzieciństwa oraz tego, jak wpływają one na kształtowanie się stylu przywiązania — naszej wewnętrznej matrycy myśli, emocji i zachowań, która ma ogromny wpływ na nasze dorosłe związki oraz na zdolność radzenia sobie z traumą. Monika opowiada też o swoim stylu przywiązania i jak ukształtowały ją relacje z jej rodzicami.

Notatki do odcinka

 

Link do wywiadu z Gaborem Maté o nienawiści (artykuł po angielsku).

Link do wystąpienia Gabora Maté na konferencji TED (dostępne polskie napisy)


1. O Monice...

Monika jest psychotraumatologiem i interwentem kryzysowym. Ma 3 córki i wspólnie z nimi opiekuje się ukochanymi kotami i królikami. Jej praca jest jej pasją. Umożliwia to jej rozwój osobisty oraz bycie uważną mamą.

2. Moment zwrotny w życiu Moniki, który poprowadził ją do pracy z traumą.

W swojej praktyce psychologicznej Monika zauważyła, że jest grupa ludzi, którzy korzystali z pomocy wielu psychoterapeutów, ale terapia w ich przypadku pomagała na krótko lub była nieskuteczna. Szkoląc się, dowiedziała się, że “korzeniami” problemów dorosłych ludzi mogą być traumy doświadczone we wczesnym okresie dzieciństwa w relacji z naszymi rodzicami/opiekunami. Tzw. traumy rozwojowe okazały się dla Moniki brakującym elementem układanki w pracy z jej klientami.

3. Co napędza ją do pracy z traumą?

W przeciwieństwie do poprzedniej pracy w korporacji Monika zauważa, że w swoim gabinecie naprawdę pomaga ludziom. Kiedy słyszy od swoich klientów, że lepiej śpią lub lepiej rozumieją swoje problemy, zyskuje poczucie sensu, sukcesu i docenienia. To wzmacnia jej motywację do dalszej pracy.

4, Motto, którym Monika kieruje się w pracy.

Motto “Życie nie jest problemem do rozwiązania. Jest rzeczywistością do przeżycia”, które jest zaproszeniem do pełnego przeżywania życiowych wyzwań, nawet jeśli wywołują dyskomfort to podsumowanie życiowej filozofii Moniki.

5. Co mówią klienci w czasie terapii o swoich problemach z negatywnymi myślami?

Monika najczęściej pracuje z klientami, którzy zgłaszają niskie poczucie własnej wartości. Na sesjach mówią: “jestem bezwartościowy”, “jestem do niczego, “jestem gorsza niż inni”. Te przekonania mogą mieć swoje źródło w przeżyciach z dzieciństwa. Inne negatywne myśli, które towarzyszą osobom zgłaszającym się do Moniki brzmią np “nie mam kontroli”, “wszyscy ludzie są źli”, “boję się, że przytrafi mi się to drugi raz”. Dotyczą one zaburzonego poczucia bezpieczeństwa i kontroli i powstają na skutek jednorazowych zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu.

6. Jak powstają negatywne myśli?

Monika opowiada, jak powstaje nasz cały system przekonań o nas samych, o świecie i ludziach. Następnie, kiedy doświadczamy traumy i kiedy próbujemy nadać jej sens, okazuje się, że ona nie pasuje do niczego, co już wiemy o świecie. Dochodzimy do wniosku, że skoro przytrafiło nam się coś tak okropnego tzn., że myliliśmy się i albo żyjemy w niebezpiecznym świecie, albo coś z nami jest nie tak. Uogólniamy te myśli na inne sfery życia.

7. Co jest pomocne w radzeniu sobie z negatywnymi myślami?

Jeśli przyczynę negatywnej myśli można znaleźć w tzw. źródłowym wydarzeniu traumatycznym to skutecznym sposobem radzenia sobie z tym problemem są sesje z wykorzystaniem terapii EMDR. Monika opisuje, jak takie doświadczenie wygląda z perspektywy klienta.

8. Rada Moniki dla osób zmagających się z negatywnymi myślami.

Monika powtarza swoim klientom, że ich problemy są normalną reakcją organizmu na trudne wydarzenie, którego doświadczyli. Zachęca do skorzystania z pomocy psychotraumatologa, szczególnie w sytuacji, gdy nasi bliscy nie potrafią zrozumieć tego, co się z nami dzieje.

9. Książki polecane przez Monikę, w których znajdziecie informacje na temat traumy.

Francine Shapiro - "Zostawić przeszłość w przeszłości"
Robert Sapolsky - "Dlaczego zebry nie mają wrzodów"

10. Z Moniką można skontaktować się przez:

 

telefon pod numerem 501 000 262

e-mail: faderewskamonika@gmail.com

Facebook tutaj

Linkedin tutaj
stronę internetową www.bezpieczna-przestrzen.pl

Robert Bezdziecki psycholog z Ełku mówi o traumie i terapii

Hej! Mam na imię Robert. Pracując jako psycholog i terapeuta z radością patrzę na swoich klientów, którzy odzyskują poczucie bezpieczeństwa i zdolność do kierowania własnym życiem. Chcę podzielić się tym z Tobą. Pokażę Ci, jak leczyć traumę, radzić sobie ze stresem, bronić się przed przemocą oraz dbać o rozwój dzieci i rozwój osobisty. Więcej o mnie...

Psycholog dla dorosłych

Szukasz porady psychologa lub terapii? Mój gabinet znajduje się w Ełku

Jak wspierać osoby w kryzysie? - Poradnik

Dlaczego bliska osoba odrzuca naszą pomoc? Co zrobić, żeby jej pomóc i jak radzić sobie z bezsilnością, gdy nic nie działa?

Tutaj znajdziesz 7 podpowiedzi.

Bezpieczne miejsce (1).png

Bezpieczne miejsce to grupa na Facebook'u, gdzie dyskutujemy z mieszkańcami Ełku, Pisza i Olecka o zdrowiu psychicznym, emocjach, stresie i rozwoju osobistym.

Pobierz za darmo zestaw technik relaksacyjnych

Zapisz się na newsletter, a oprócz informacji o nowych artykułach dostaniesz darmowy zestaw technik relaksacyjnych, które na codzień pomogą Ci się rozluźnić i znaleźć spokój.

  • Facebook Wylecztraume Psycholog Ełk
  • YouTube Wylecztraume Psycholog Ełk
Spodobał Ci się ten wpis ?

Jeśli tak, to zapisz się na mój newsletter, odbieraj wiadomości o kolejnych wpisach na blogu/odcinkach podcastu i odbierz paczkę darmowych technik relaksacyjnych 

bottom of page